למה חשוב לשמור על יציבות תעסוקתית?
מאת A one | צפיות: 3,341 | תגובות: 0
יציבות תעסוקתית נתפסת אצל מעסיקים כתכונה חיובית ומוערכת. עם זאת, גם צבירת ידע וניסיון מתפקידים שונים בארגונים שונים יכולה לתרום רבות לקידום מקצועי. מה בעצם עדיף, ומה התזמון הנכון? על כך במאמר זה

נניח שאתם עובדים כשנה במקום העבודה הנוכחי. אתם מרוצים, סביבת העבודה נעימה, השכר לא רע, אבל- שמעתם ממכר שלכם שבחברה אחרת נפתחה משרה מאד מעניינת בתחומכם, תשקלו להגיש מועמדות?
יותר מזה, נתייחס למקרה מורכב יותר- מה תעשו במידה והחברה האחרת תפנה אליכם, ותבקש לגייס אתכם לשורותיה?

כמובן, שהתשובה לשאלה הזו היא מורכבת, ונראה שהיא מתחילה במילה "תלוי". כלומר, תלוי בתנאים, בשכר, בתפקיד, בחברה, במנהל, ומה לא. אבל, מעבר לכל הדברים הברורים מאליהם, חשוב לתת את הדעת לנושא היציבות התעסוקתית. אחד האלמנטים המרכזיים בניהול קריירה הוא אלמנט התכנון. כשמתלבטים לגבי התפקיד הבא יש לחשוב קדימה- 5 או אפילו 10 שנים קדימה ולחשוב איפה אתם רואים את עצמכם והאם התפקיד הזה יביא אתכם לשם. לא פחות חשוב- האם התפקיד הזה, בעיתוי הנוכחי יביא אתכם לשם?

לשאלה הזו, התשובה כנראה עוד יותר מורכבת. נכון שחשוב להיות במקום הנכון בזמן הנכון, אך האם אחרי שנה זה הזמן הנכון? ברוב המקרים, לא. זה בהחלט תלוי בהיסטוריה התעסוקתית הרחבה שלכם, ואם בכל עבודה קודמת עבדתם מעל 3 שנים מעבר חד פעמי כגון זה לא ייתפס כדפוס. אבל, אם בתפקיד הקודם עבדתם שנתיים, בתפקיד שלפניו שנה וחצי, ועכשיו אחרי שנה אתם שוקלים לקבל תפקיד חדש- שקלו זאת בכובד ראש.

נסו לא להסתנוור (וזה לא פשוט) מהבטחות לקידום מקצועי ושכר גבוה יותר, במידה ואתם כן מרוצים בתפקיד הנוכחי. זכרו כי כל כניסה לארגון טומנת בחובה השתלבות מחדש בפוליטיקה ארגונית, הטמעת נהלים וקודים כתובים ולא כתובים שקיימים בארגון, הכרת והגעה למצב של שיתוף פעולה עם הנפשות הפועלות, והרבה למידה. כל אלה דורשים השקעת אנרגיה רבה, אנרגיה שיכולתם להשקיע בקידום מקצועי ושיפור מעמדכם בחברה הנוכחית. יכול מאד להיות שכדאי לכם לשקול להתקדם בתוך הארגון בו אתם עובדים, במקום להתחיל במקום חדש לאחר זמן לא רב בתפקיד הנוכחי.

במידה ואתם שייכים לדור ה-y (ילידי שנות ה-80 ואילך), אחד הדברים שוודאי מעסיקים ומנחים אתכם בניהול הקריירה שלכם הוא גיוון תעסוקתי. נסו להבין האם ההבדל בין התפקיד החדש שמוצע לכם לבין התפקיד הנוכחי אותו אתם מבצעים הוא אכן הבדל משמעותי, שיכול לקדם אתכם וליצור עבורכם גיוון ואתגר. האם לא מדובר בגיוון ואתגר שתוכלו למצוא גם בתפקיד הנוכחי, במידה ותנסו? ההמלצה שלנו היא באמת להבין לעומק את מהות התפקיד המוצע לפני ש"תקפצו" על ההצעה. אם אפשר, דברו עם עובדים בארגון, ושאלו אותם על התפקיד. לא מכירים עובדים בארגון?היכנסו ל-LinkedIn ונסו להתחבר לכאלה. זו דרך מצויינת ללמוד על התפקיד, הארגון, ואם באמת כדאי לכם לעשות את המעבר בתזמון שכזה.

לסיכום, זכרו שעל אף שהפיתוי יכול להיות גדול, חברות במשק עדיין מעריכות יציבות תעסוקתית, ולא רצוי שיהיו הרבה "קפיצות" בקורות החיים. במידה וכבר ביצעתם שינויים תכופים בין מקומות עבודה, היו מוכנים לכך שתישאלו על כך בראיונות, וכדאי שיהיו לכם הסברים מניחים את הדעת (לדוגמה- אם החברה נסגרה, אין זה מעיד דבר על יציבותכם התעסוקתית). נאמנות נתפסת בארגונים כתכונה חשובה, כולם רוצים להעסיק עובד שהכשרתו תשתלם ויוכלו לסמוך עליו ו"לגדל" אותו בתוך הארגון.

אודות הכותב: A-one Legal Recruitment מתמחה בגיוס והשמת עו"ד למגוון תפקידים משפטיים במשרדים וחברות
http://a-one.co.il
לא אהבתי (1)
כדי להגיב למאמר זה עלייך להתחבר למערכת: אני מחפש/ת עבודה | אני מעסיק/ה
אין תגובות למאמר זה.