האם אתם בטוחים שאתם לא יודעים מה אתם רוצים לעשות ? האם זו אי הידיעה או פחד ?
מאת חגית | צפיות: 2,924 | תגובות: 2
יש הרבה אנשים שחיים בתחושה שהם אינם יודעים מה הם רוצים לעשות. ניסיוני במפגש עם אנשים כאלה לימד אותי, שלעיתים תחושת אי הידיעה או הבלבול מקורם בפחד דווקא ולא באי ידיעה. כשבודקים לעומק מגלים שמתחת לפחד מסתתרת ידיעה כמעט ברורה של מקצוע או עבודה שהם רוצים. איך יודעים האם זה פחד או פשוט אי ידיעה?

איך ניתן לדעת האם באמת אינכם יודעים מה אתם רוצים או שאתם יודעים ופשוט פוחדים להגשים את רצונכם?
כשאני משערת שאכן מסתתר לו פחד שכזה בקרב אנשים איתם אני נפגשת, אני נוהגת לשאול את השאלה הבאה:
בהנחה שהכל אפשרי עבורכם (ללא מגבלות) ואתם יכולים רק להצליח בכל מה שתעשו מהו הדבר שהייתם עושים? מהו העיסוק אליו הייתם פונים?
תאמינו או לא, אבל כשהולכים עם השאלה הזו עד הסוף, פתאום נפתח לו סכר, והתשובה המיוחלת מגיעה.


להלן דוגמאות לכמה מהתשובות שאני שומעת:
"תראי - הייתי מתה להיות קוסמטיקאית אבל זה אומר לפתוח עסק, להשקיע, להשיג קליינטים ואני לא יודעת אם אני אוכל לעשות את זה."
"אם הייתי יכול הייתי פותח בית קפה – זה החלום שלי. אני לא הולך על זה כי יש בזה הרבה סיכון ואני עלול להפסיד המון כסף."
"הייתי רוצה להיות סופרת ולכתוב, אבל יש תחרות גדולה בשוק ומי מבטיח לי שאהיה טובה בזה?"

"החלום האמיתי שלי זה לעסוק במוזיקה, ליצור מוזיקה, לנגן ולהתפתח בתחום. אבל קשה להתפרנס מזה בישראל, אין שוק מספיק גדול ובכלל צריך קשרים שאין לי."

האם זה נשמע לכם מוכר?
אם נבחן את המשותף לכל הדוגמאות הללו, הרי שכל אותם אנשים יודעים מה הם היו רוצים לעשות ומהו החלום שלהם, מסיבות שונות הם לא מממשים אותו. תגובה זו של אי - עשייה מכל מיני סיבות מותירה אנשים בתחושה של בלבול, תסכול והיעדר כיוון מקצועי ברור.


כאמור, אחת הסיבות לכך שאנשים לא מגשימים את החלומות והולכים עד הסוף עם הרצונות שלהם הוא הפחד.
"מי שחי את היעוד שלו, יודע כל מה שהוא צריך לדעת, דבר אחד עושה את החלום לבלתי אפשרי: הפחד מכישלון." (פאולו קואלו מתוך האלכימאי).


מי מאיתנו איננו פוחד להיכשל? מעטים האנשים אשר יעידו על עצמם כי אין להם כלל פחד מכישלון. חוויית הכישלון איננה חוויה אהובה. אפשר לומר שאף אחד איננו בוחר להיכשל מרצון ומי שחווה חוויות שהוא מייחס להן כישלון יוכל להעיד על חוסר הנעימות שלהן.
אולם, כל אדם שאי פעם הצליח בחייו בכל תחום שהוא יוכל להעיד כי חווה פה ושם גם חוויות אותם הוא מגדיר ככישלון או חוסר הצלחה.


ג'יי.קיי. רולינג הסופרת המפורסמת שכתבה את סדרת ספרי 'הארי פוטר' מדברת בנאומה מול בוגרי 'הווארד' על הרווחים שיש בכישלון. בדבריה בין השאר היא כותבת, "ישנם כישלונות בחיים שהם בלתי נמנעים, זה בלתי אפשרי לחיות מבלי להיכשל במשהו אלא אם כן אתה חי את חייך בזהירות כה רבה עד כדי מצב שאינך חי בכלל – במצב כזה כבר נכשלת בכל מקרה."


הפחד להיכשל בהקשר המקצועי פוגש אותנו לרוב במקומות החשובים לנו באמת, באותם תחומים שהם יקרים וקרובים לליבנו. אנחנו יכולים לעשות דברים גדולים בתחומים שונים ומגוונים ולהצליח בהם בקלות יחסית אולם כשהדבר נוגע לחלום או לכמיהה שלנו, שם אנו נעצרים ומתחילים לחשוש.


כשאנחנו רוצים להגשים את חלומותינו, חווייה של כישלון נתפשת לעיתים כבלתי נסבלת ואיתה עולה גם הפחד לחוות אותה. אחת הסיבות לכך טמונה בחשש שאם נכשל בהגשמת החלום שלנו, אנו עלולים לאבד אותו לתמיד ואז נישאר ללא חלום. לכן, לעיתים נעדיף באופן לא מודע להמשיך לחיות עם איזושהי תקווה וחלום לא ממומשים ובלבד שהם ימשיכו להתקיים (אפילו בדמיון שלנו) ויהיה לנו לאן לשאת את עינינו בתקווה. מצב זה, טומן בחובו סכנה לתחושת החמצה עתידית וכישלון מהסוג שרולינג מדברת עליו.


אחת הדרכים בהתמודדות עם חווייה של כישלון איננה טמונה בהימנעות מעשייה אלא דווקא בשינוי היחס שלנו לחווייה. כשאנחנו מסכימים להתייחס לחוויות מסוג זה כאל חוויות הטומנות בחובן למידה, הזדמנות לצמיחה והתפתחות יש בזה כדי להמתיק את טעמה של החווייה המרה ולהפוך את השפעתה לאפקטיבית.
עלינו להבין שרק דרך העשייה נוכל להגיע למקומות רחוקים ונשגבים אפילו יותר מאלה שדמיינו כשעוד רק חלמנו.
התקדמות לעבר החלום שלנו בין אם נשיג את מה שתכננו מלכתחילה ובין אם לאו, תמיד תניב הצלחה כלשהי.
נסו גם אתם לענות על השאלה הזו עבור עצמכם: בהנחה שהכל אפשרי עבורכם(ללא מגבלות) ואתם יכולים רק להצליח בכל מה שתעשו מהו הדבר שהייתם עושים? מהו העיסוק אליו הייתם פונים? (תשובות כמו לשכב על החוף או טיול מסביב לעולם אינן מתקבלות מהסיבה הפשוטה שכאשר הן נבדקות, הן מסתברות כהנאות זמניות המגיעות אל קיצן בשלב מסוים).

אולי תופתעו ממה שתגלו.

בהצלחה בכל בחירה שתעשו.

אודות הכותב: חגית בכר אריאב - מנחה לבחירת מקצוע שאוהבים
http://www.jobulove.com
תוויות:
לא אהבתי (1)
כדי להגיב למאמר זה עלייך להתחבר למערכת: אני מחפש/ת עבודה | אני מעסיק/ה
2. ומה עושים כשלא יודעים באמת מה רוצים...ומחפשים ומחפשים ...
חסוי | ב- 29/12/2014 13:38:45
1. וואו מאמר באמת טוב אני למדתי ממנו הרבה ואני מקווה לישם חלק מהדברים פה .תודה רבה על המידע הרב והשימושי:))
אנטוני בנישו | ב- 26/02/2011 19:49:08