מא’ עד ת’: מדריך לעסק המתחיל מעגל תנופה לקידום נשים עצמאיות בטיפים מקצועיים להתנהלות מול הרשויות והבירוקרטיה
מאת חסוי | צפיות: 1,799 | תגובות: 0
פתיחת עסק חדש היא תהליך מרגש מאוד אבל מעורבת בו תחושה של בלבול לנוכח הבירוקרטיה הרבה והפעולות הרבות הנדרשות. כיצד תצליחו לפתוח עסק בצורה החלקה ביותר, ללא דילוג על שום פרט בדרך? הארגון הארצי ’מעגל תנופה’ לקידום נשים עצמאיות גיבש עבורכם כמה טיפים לצעדים הראשונים בדרך.

קביעתיעדים וציפיות:

לפני שניגשים לעבודה בפועל, יש לעשות קצת סדר בראש. החלטתם שאתם הולכים לפתוח עסק הצבתם מטרה וקיבלתם את האומץ, עצרו רגע לחשוב. חשבו על התקופה שמצפה לכם ועל הקשיים שעלולים להופיע, אילו מגבלות יכולות להיות וכיצד תוכלו להתמודד איתן. פתיחת העסק החדש כרוכה בהוצאות רבות מאוד ועליכם להיות מוכנים לכך ולבנות תוכנית עסקית שתעזור לכם לא להיגרר להוצאות מיותרות. נסו לגבש לעצמיכם תדמית עסקית אותה אתם רוצים לשדר, מהי ההשקעה הראשונית שלכם? מצאו נקודת איזון, כלומר, חשבו את סך כל ההכנסות וההוצאות ונסו להגיע למצב בו כל הוצאות העסק יכוסו. בנו תזרים מזומנים, שיקוף מלא של הפעולות העתידיות בבנק, יציאת כספים וכניסת כספים. זאת על מנת להתכונן מראש לכול תרחיש על ידי יצירת טבלה ובה הצפי להכנסות ולהוצאות תוך התבססות על ליקחי העבר. עסק עצמאי הוא כמובן עוסק בתחום המומחיות שלכם, אך הוא דורש מכם להיות גם משווקים, מחסנאים, כובשים, אנשי עבודה מול המדיה (ניולטר, פייסבוק, אתר באינטרנט), מנהלי חשבונות ואולי גם מנקים. אין התעסקות בדבר אחד ספציפי ולפעמים מרוב התעסקות בכללי לא נשאר זמן להתעסק בנושא החשוב - ההתמחות שלי/האהבה שלי.

בירוקרטיה
מע"מ-

יש לפנות לסניף הקרוב לביתכם (שעות הפתיחה מפורסמות באתר האינטרנט). בכדי לחסוך הגעה נוספת, התקשרו מבעוד מועד ובררו אילו טפסים עליכם להביא איתכם. בררו איזה עסק עליכם לפתוח, עוסק מורשה או עוסק פטור- אם מדובר בעסק קטן שהמכירות יעלו על 79,482 א' ₪ בשנה והעסק בעיקר נותן שירותים, עדיף לפתוח עוסק פטור. מעבר לזה יש לפתוח עוסק מורשה. לתשומת הלב – ישנם עסקים כגון: מתווך, רופא, אדריכל, רואה חשבון, יועץ מס (ישנה רשימה באתר המע"מ), כלומר, בעיקר עסקים שבהם האחריות הינה אישית, יש צורך בעוסק מורשה ולא משנה מה גודל המכירות. ניתן גם לפנות לגורם מוסמך על מנת שיבצע את עבודת הניירת עבורכם.

מס הכנסה-

פנו למס הכנסה הקרוב לבית מגוריכם ומלאו את טופס 5329, לאחר מכן הגישו אותו. ניתן גם לפנות לגורם מוסמך על מנת שיבצע את עבודת הניירת עבורכם. דאגו לפטור מניכוי מס במקור+הוראות ניהול ספרים- אם מקבל השירותים והמשלם הינו ישות עסקית גדולה (חברה, מלכר, עסק גדול) הוא מחוייב לקבל מסמך זה לפני התשלום. ללא המסמך הישות העסקית תנכה עפ"י חוק 30% מהתשלום ותעבירו למס הכנסה. אם אתם יודעים כי בשנה הראשונה העסק לא ירוויח, אין צורך לשלם מקדמות מס הכנסה– עושים זאת על ידי פנייה למס הכנסה ששם נפתח העסק ומבקשים לבטל את המקדמות.


ביטוח לאומי-

חשוב לדעת, כול אדם חייב לשלם ביטוח לאומי ומס בריאות למעט אישה נשואה שלא עובדת. נשים עצמאיות לעומת גברים עצמאים- נשים נשואות אשר הרווח שלהן נמוך והן עובדות מספר מועט של שעות (פחות מ 12 שעות בשבוע) לא חייבות לשלם ביטוח לאומי וביטוח בריאות עד שהן מתחיל להרוויח יותר או עובדת יותר שעות (הגדרה ברורה ומפורטת נמצאת באתר ביטוח לאומי) אם אתם משלמים ביטוח לאומי ומס בריאות כשכירים ועובדים מעט שעות, אתם לא חייבים לשלם ביטוח לאומי וביטוח בריאות. פנו לאיש מקצוע או לסניף הקרוב לביתכם והתייעצו לגבי התשלום לביטוח לאומי ולבטוחי הבריאות. ביטוח לאומי כשמו כן הוא, אם לא משלמים ומתרחשת תאונת עבודה או לידה לא תקבלו תגמול. לכן חשבו טוב אם לשלם או לא בהתאם לנתונים שלכם.

העזרובעזרה של יועץ מס/ רואה חשבון-
הבנת החוקיםגם לאחר הסבר של נציגי המוסדות ומקורות המדיה השונים היא תהליך מסובך. בעלי עסקיםשונים זה מזה וגם העסקים עצמם שונים, לכן כדאי להתסייע בליווי של איש מקצוע שיקשיבלצרכי בעל העסק, ינחה אותו ויתן את חוות דעתו המקצועית לאורך הדרך. במידה ואתםרוצים להיכנס לקשר עסקי כמו שותפות, מומלץ לערב עורך דין.
בחירת אנשי מקצוע-
לכו עם הלב.עם כל הקלישאתיות שבכך, עליכם לבחור את האנשים איתם תעבדו בקפידה על מנת להנעים אתהתהליך ולהפוך אותו לחוויתי וחיובי עבורכם. שימו לב לסדר ולארגון של האדם המועמד,התרשמו מעבודותיו השונות ונסו לשמוע עליו המלצות מלקוחות קודמים. כך תקיפו אתעצמכם בקבוצת אנשים שאתם סומכים עליהם.
חשבו גםעל החסרונות-

ישנם חסרונות שונים שבאים יחד עם המעבר לעסק עצמאי. עצמאי לא מקבל ימי חופשה, מחלה, הבראה או דמי אבטלה, אין לבעל עסק עצמי פנסיה מסודרת, הוא נוטל בעומס האחריות לבד ואין לו צוות להתייעץ ולעבוד איתו. עם כל הסיכונים הכרוכים עסק עצמאי, היתרון הוא שיש לו את הסיכוי להרוויח הרבה יותר משכיר וכמובן, לממש את עצמו בצורה המקסימלית ביותר ולחוות סיפוק אדיר. עם התקווה והחלום הגדול בנוגע לעסק החדש, עצרו רגע ונסו לדמיין מצב בו העסק יכשל. מה המצב יעשה לכם וכיצד ישפיע עליכם? האם יש לכם את התמיכה למקרה כזה? מצב בו תהיו מוכנים לכל התרחשות שתבוא, יעזור לכם לקבל את כל התפתחויות בצורה טובה, כך שתוכלו לדעת למנף את הסיטואציה ולא לתבוע לתוכה. נסו לשלב בין עבודה של שכיר ועצמאי כדי לצמצם את הסיכונים לנפילה.


ייעוץמקצועי- רו"ח לילי רג'יניאנו, מעגל תנופה- ארגון ארצי לקידום נשים בישראל.
"מעגלתנופה"- ארגון ארצי לקידום נשים עצמאיות בישראל . ארגוןנטוורקינג נשי ארצי לקידום עצמאיות הנמצאות על רצף השלבים: בעלות עסק ותיק, בעלותעסק חדש או בשלבי הקמת עסק חדש. הארגוןקיים משנת 2012, מפעיל 12 קבוצות נטוורקינג ברחבי הארץ ובו חברות 200 נשים עצמאיות.המפגשים הקבועים מתקיימים בבתי העסק של חברות הארגון.
מעגל תנופה-ארגון ארצי לקידום נשים עצמאיות בישראל http://tnufacircle.co.il/
בתמונה:רו"ח ויועצת מס לילי רג'יניאנו, "מעגל תנופה- ארגון ארצי לקידום נשיםבישראל". התמונה מותרת לשימוש בציון הקרדיט לצלמת: ניקי סוביק.

תוויות:
לא אהבתי (0)
כדי להגיב למאמר זה עלייך להתחבר למערכת: אני מחפש/ת עבודה | אני מעסיק/ה
אין תגובות למאמר זה.