רואה חשבון - כך תוכל להשתלב בעולם התעסוקה המודרני.
מאת חסוי | צפיות: 1,398 | תגובות: 0
מתעניינים בתעסוקה בתחום ראיית החשבון? רואי חשבון שמנסים למצוא את עצמם בעולם הטכנולוגי של היום? במאמר זה תוכלו לקבל את כל המידע שיעזור לכם להבין את מקומו של רואה החשבון בעולם ההיי-טק של היום, וכיצד ניתן לייחד את תפקידו של רואה החשבון בימינו.

ראיית חשבון הוא אחד מתחומי הלימודים הנחשקים והפרקטיים ביותר במשק כיום. אולם, בדומה לתחומים רבים נוספים, גם תחום זה עבר שינויים במהלך השנים. ההתפתחות הטכנולוגית הבלתי פוסקת שהשפיעה על מקצועות רבים במשק, הטביעה את חותמה גם על מקצוע ראיית החשבון, וכתוצאה מכך – העוסקים במקצוע והמעוניינים לעסוק בו צריכים להתאים את עצמם למציאות החדשה, בכדי שיוכלו להתקדם ולא להישאר מאחור. יתר על כן, מאחר וההתפתחות טכנולוגית משנה את המקצוע עצמו, משתנה בהתאם גם קהלה מתעניינים בלימודי החשבונאות. כיום, אנו בעיצומה של תקופה בה תחום ראיית החשבון משתחרר בהדרגה מתדמיתו האפורה, ומתקדם לעבר עתיד חדש וצבעוני יותר.

בכדי להסביר מתי ואיך התרחש השינוי, שלומי שוב, ראש התכנית בחשבונאות וסגן דיקן בית ספר אריסון למנהל עסקים במרכז הבינתחומי הרצליה, מתאר את השינויים הטכנולוגיים שהתחוללו בשנים האחרונות בתחום ראיית החשבון, ומספר כיצד הם משפיעים על מי שכבר עוסק בתחום, ובעיקר על מי שעומד לעסוק בו בעתיד.

לדבריו של שוב, "אם בעבר עבודתו של רואה החשבון כללה ניירות וקלסרים רבים,כיום עיקר המידע מצוי במאגרי מידע ממוחשבים ונעשה שימוש הולך וגובר במערכות מידע מתוחכמות”.לטענתו, המהפכה תתחיל בגופים הגדולים, אך בטווח הארוך תשפיע על כלל הענף, וגם העסקים הקטנים ייאלצו להתאים את עצמם למציאות החדשה: “תמורות משפיעות תחילה על הארגונים הגדולים ואף הפיננסים ומחלחלות אחר כך ליתר הארגונים. כפועל יוצא השינויים משפיעים כבר היום על הפירמות הגדולות לראיית חשבון".

בשל השינויים הללו, רואה החשבון מוכרח לפתח מיומנויות טכנולוגיות שיאפשרו לו לבצע את הביקורת בסביבה הטכנולוגית החדשה, שצפויה להמשיך להשתנות ולהתפתח גם בעתיד. לדברי שוב, "אם נסתכל על הביקורת בראיה של 10 שנים קדימה, אפילו יותר, היא תהיה שונה לגמרי. אין למעשה ניירות. העולם כיום הוא עולם של מערכות מידע, ורואה החשבון של המחר צריך להתמצא באותן מערכות מידע". מקצוע ראיית החשבון מתקדם לעבר העתיד, מה שדורש ממי שעוסק בו ללמוד ולהתעדכן בחידושים כל הזמן.

ומה לגבי השפעתה של המהפכה הטכנולוגית על נחיצותם של רואי החשבון? האם קיים סיכוי שמערכות המידע החדשות יהפכו את עבודתו של רואה החשבון לחיונית פחות? ובכן, שוב מרגיע וטוען כי המהפכה הטכנולוגית אמנם תייתר את הפעולות הטכניות הידניות להן רואי החשבון נדרשו עד כה, אך דווקא תגביר את הצורך בשיקול הדעת של רואה החשבון בסביבה רוויית אינטרסים.

אחרי הכל, לא לחינם משתייך מקצוע החשבונאות לפקולטה למדעי החברה: למרות העיסוק הרב בחישובים ובמספרים, החשבונאות אינה לגמרי מדע מדויק, שכן הטכנולוגיה לא תוכל להחליף את יכולת השכנוע והצגת הדברים של רואה החשבון. לטענתו של שוב,"גם אם הטכנולוגיה תחליף את התהליכים הטכניים של איסוף המידע ועריכת הדוחות הכספיים, הרי שלא ניתן יהיה להחליף את שיקול הדעת והראיה העסקית של רואה החשבון". במילים אחרות, למרות שהאמצעים הטכנולוגיים יכולים לסייע לרואה החשבון במשימות רבות ולצמצם את עבודתו הטכנית כמעט לאפס, הם עדיין יותירו בידיו את היכולת והסמכות לקבלת ההחלטות, והמילה האחרונה תהיה שלו. עם זאת, למרות שהמחשב לא הולך להחליף את האדם בזמן הקרוב, על האדם ללמוד כיצד לשתף פעולה עם המחשב בכדי להמשיך ולתפקד בצורה הטובה ביותר.

חשוב לזכור גם את ההבדלים בין רואי החשבון הוותיקים לאלו שנמצאים בתחילת דרכם, בכל הקשור לאימוץ טכנולוגיות העבודה החדשות במקצוע. לרואי החשבון הקיימים, שנכנסו למקצוע הרבה לפני כניסת החידושים הטכנולוגיים והיו רגילים לשיטות עבודה ידניות, ייקח זמן מה להסתגל למציאות החדשה. לכן, סביר להניח כי המהפכה הטכנולוגית תיטיב עם רואי החשבון הצעירים, ותאומץ בהדרגה גם על ידי ותיקי המקצוע, שכן מי שלא יצליח להתאים עצמו לעולם הטכנולוגי החדש – עשוי להישאר מחוץ למשחק.

לסיכום, המהפכה הטכנולוגית שחלה בתחום החשבונאות משפיעה על התחום במספר דרכים. הטכנולוגיה מורידה עומס מכתפיו של רואה החשבון בכל הקשור לעבודה הטכנית, וכך גם מסייעת לשנות את המיצוב של רואה החשבון – מפקיד בכיר למנהל, שכעת התפנה עבורו זמן לעסוק בצדדים הפחות טכניים של המקצוע. מכאן שלימודי החשבונאות שלימינו צריכים לשלב בין לימוד טכנולוגיות המידע החדשות לבין תחום החשבונאות עצמו, הדורש חשיבה עצמאית ושיקול דעת. ניתן לראות מגמה דומה גם בעולם העסקים ובתחומים נוספים שהחלו להשתנות ולהתאים את עצמם לעידן הטכנולוגי החדש. בשל כך, המגמה הטכנולוגית מחדדת את הפיכתו של מקצוע ראיית החשבון ממקצוע אפור למקצוע חדשני ומרתק. ניתן להעריך כי מגמה זו הולכת יד ביד עם המעבר של בוגרי חשבונאות ליזמות, וגם עתידה למשוך למקצוע יותר אנשים צבעוניים ויצירתיים, בעלי יכולת חשיבה מקורית ורעיונות ייחודיים.


אודות הכותב: למידע אודות התכנית ללימודי חשבונאות
http://portal.idc.ac.il/he/schools/business/progs/ugrad/accounting/pages/default.aspx
לא אהבתי (0)
כדי להגיב למאמר זה עלייך להתחבר למערכת: אני מחפש/ת עבודה | אני מעסיק/ה
אין תגובות למאמר זה.