קח סטודנט לעבודה בנגב, חצי מהשכר – עלינו
מאת הדר בלקס | צפיות: 2,255 | תגובות: 0
430 סטודנטים מהנגב הגישו השנה מועמדות לתוכנית המתמחים של תנועת אור, המשלבת סטודנטים מהפריפריה בעבודה בנגב. שלושה שבועות לפני סיום ההרשמה לשנת 2010, נותרו רק 15 מקומות למעסיקים מהאזור שיעסיקו סטודנטים במהלך חופשת הקיץ ויזכו להחזר של 50% מהשכר עבור תקופת ההתמחות – כ-1,000 דולר בסך הכל.

ביקושי שיא לתוכנית המתמחים של תנועת אור להתיישבות בנגב ובגליל: 430 סטודנטים נרשמו עד כה לתוכנית לשנת 2010, המשלבת סטודנטים מהפריפריה בעבודה בנגב. כעת, כשלושה שבועות לפני סיום ההרשמה, נותרו 15 מקומות אחרונים למעסיקים מהאזור שיעסיקו סטודנטים במהלך חופשת הקיץ, ויזכו להחזר של 50% מעלות שכרם, במימון תנועת אור וקק"ל ארה"ב.

במוסדות האקדמיים בנגב לומדים כ-30 אלף סטודנטים, שרובם חוזרים לעיר המקור ממנה הגיעו לאחר סיום לימודיהם. כך נולדה תוכנית המתמחים שהשיקה תנועת אור בשנת 2007 וממשיכה זו השנה הרביעית. בין החברות הבולטות שהשתתפו בתוכנית נמצאות אמדוקס, נטפים, מכתשים אגן, מטל טק, מ.ט.י, טבע-טק, ברן ועוד. תוכנית המתמחים שמפעילה מחלקת התעסוקה בתנועת אור, משלבת סטודנטים מהפריפריה בעבודה רגע לפני סיום הלימודים, ובכך מסירה מדרכם את אחד המחסומים העיקריים להתיישבות קבע שלהם במקום. תהליך המיון וסינון המועמדים להתמחות מתבצע על ידי תנועת אור, ומשם המועמדים מופנים למעסיק. תקופת ההתמחות אורכת שלושה חודשים, במהלך חופשת הקיץ, ומשולם עבורה שכר ש-50% ממנו מסובסדים על ידי תנועת אור והקרן הקיימת לישראל בארה"ב (JNF).

60% מבוגרי התוכנית נשארים לגור בדרום
הנתונים מראים שרוב המעסיקים ממשיכים להעסיק את הסטודנטים במקביל לשנת לימודיהם האחרונה לתואר, גם לאחר סיום תקופת ההתמחות: 80% מהסטודנטים ממשיכים לעבוד אצל אותו מעסיק בשנה שלאחר תקופת ההתמחות, ו-60% מהסטודנטים נשארים במקום העבודה גם בשנה השלישית, לאחר סיום התואר – ונשארים להתגורר בדרום.

"הקושי העיקרי הוא באיתור המשרות עבור המתמחים, וכרגע מדובר ב-15 מקומות פנויים למעסיקים שיעסיקו סטודנטים השנה בסבסוד של חצי מעלות השכר", מסבירה מנהלת תוכנית המתמחים בתנועת אור, דקלה סיסו. "חלק מהמעסיקים לא מבינים שבסוף כל חודש הם מקבלים מאיתנו החזר של רוב הכסף ששילמו לסטודנט כשכר, זה נשמע לא מציאותי. אבל המסר הוא מאוד פשוט: קח סטודנט, וקבל כסף תמורת ההעסקה שלו בכל חודש, למשך שלושה חודשים. בסך הכל מדובר בהחזר של כ-1,000 דולר למעסיק על כל סטודנט", היא אומרת.

הטבות מס בשווי עשרות אלפי שקלים בשנה
מלבד תוכנית המתמחים, אתר מחלקת התעסוקה של תנועת אור מתעדכן מדי יום במשרות הפנויות בנגב ובגליל, בעיקר בתחומי ההנדסה, התעשייה וההייטק. כיום רשומות באתר כ-200 משרות בנגב וכ-50 משרות נוספות בגליל. יש לציין כי עובדים שכירים המתגוררים בכ-160 ישובים בנגב ובגליל לפחות 12 חודשים ברציפות, זכאים להנחות מס הנעות בין שיעור של 13% ועד ל-25% מהשכר החודשי (ליחיד), מהכנסות מעבודה כשכיר או עצמאי והכנסה מפנסיה. המשמעות: חיסכון של אלפי שקלים בחודש ועשרות אלפי שקלים בשנה, וכשמדובר במשפחה – שני בני הזוג נהנים מההטבה, כל אחד בנפרד.

תנועת אור הוקמה בשנת 2002 וכיום היא הגורם המיישב המרכזי באזור הנגב. מאז הקמתה התנועה ייסדה ששה ישובים חדשים – סנסנה, גבעות בר, באר מילכה, מרחבעם, מצפה אילן וחרוב – וסייעה בהרחבת ישובים קיימים. כיום משמשת תנועת אור מרכז ההכוונה והמידע העיקרי בכל הקשור לקידום, יישום ופיתוח פרויקטים בתחומי הדיור, התעסוקה, הקהילה, התרבות, התיירות והחינוך בנגב ובגליל.

אודות הכותב: תנועת אור להתיישבות בנגב ובגליל
http://www.or1.org.il
כדי להגיב למאמר זה עלייך להתחבר למערכת: אני מחפש/ת עבודה | אני מעסיק/ה
אין תגובות למאמר זה.