חיפוש עובדים

מטרתו של תהליך חיפוש עובדים הוא לגייס לחברה את העובדים המוכשרים ביותר שניתן למצוא בשוק התעסוקה. 

חיפוש עובדים הינו תהליך ארוך ולפעמים אף מייגע. תהליך זה אינו מסתכם רק בפרסום מודעות בלוחות דרושים, אלא הדבר דורש מעורבות מלאה מצד המעסיקים והמגייסים. העידן הטכנולוגי כיום דורש מהם הרבה יצירתיות, שכן התחרות על כל עובד איכותי הולכת וגוברת עם השנים, מעסיקים שמעוניינים לחסוך לעצמם טרחה רבה וזמן יקר בתהליך חיפוש עובדים פונים לסוכנויות כוח אדם שמחפשים עבורם את העובדים. 

צעד אחד לפני תחילת תהליך חיפוש עובדים חשוב לעצור רגע ולמקד ככל הניתן את החיפוש לפי השלבים הבאים:
 1. באיזה קטגוריה או ענף תעסוקה התפקיד מוצע?
 2. האם התפקיד המוצע במשרה מלאה או חלקית?
 3. מאילו אזורים מוכנים לקלוט עובדים?
 4. מהן הדרישות המדוייקות של התפקיד?
 5. מהן ההכשרות הנדרשות לתפקיד?
 6. מהו הניסיון התעסוקתי הנדרש?
 7. מהו טווח השכר המוצע?

גיבוש תשובות אמיתיות ונכונות לכל הסעיפים הנ"ל יכול לייעל משמעותית את תהליך חיפוש העובדים. 
מקורות חיפוש עובדים:
 • פרסום מודעות דרושים בלוחות דרושים באינטרנט - הדרך הפופולארית ביותר בתהליך חיפוש עובדים היא פרסום מודעות דרושים באמצעי תקשורת. בשיטה זו המודעה תיחשף לקהל רחב מאוד, אשר תניב פניות רבות וכתוצאה מכך ידרש תהליך ארוך של סינון, מיון והזמנת מועדמים לראיונות.

 • חברות השמה – חיפוש עובדים בעזרת חברות השמה חוסך זמן יקר וטרחה רבה למעסיקים ומגייסים שמחפשים עובדים. חברות השמה עושים את העבודה עבור המעסיקים החל מפרסום המשרה, סינון קורות חיים, ראיונות ורק אז הם מציגים למעסיקים מספר קטן של מועמדים שעונים לדרישות המשרה שהוגדרו מראש ע"י המעסיקים. בסופו של דבר מתוך הרשימה המצומצמת עליו לבחור את העובד המתאים ביותר. הדבר כמובן מתבטא בעלויות נוספות (וגבוהות) עבור מעסיקים ומגייסים.

 • ירידי תעסוקה - קיימים מגוון ירידי התעסוקה שמפולחים לפי נושאים או תחומים ולכן מגיעים מועמדים על פי אותו פילוח, כמו: חיילים משוחררים, אנשי הייטק, סטודנטים וכו'. בשל כך מלכתחילה המועמדים תואמים את הדרישות הראשוניות של משתתפי היריד. מעבר לכך המפגש הישיר בין מועמדים ומעסיקים פנים מול פנים מאפשרת קבלת התרשמות ראשונית ובכך מקצרת את תהליך חיפוש עובדים.

 • חבר מביא חבר – שיטה זו התפתחה בשנים האחרונות והיא מאפשרת לעובדי החברה להמליץ על מועמדים שהמשרה מתאימה להם, במידה והמועמד מתקבל לעבודה, העובד הממליץ מתוגמל בהתאם. גם מבחינת העובד שגוייס בדרך זו מקבל אינפורמציה אובייקטיבית מחבר שגייס אותו ובכך קבלת ההחלטות עבורו קלה ופשוטה יותר.

 • עמודי דרושים באתרי הבית של מעסיקים מגייסים - בשנים האחרונות התפתחה שיטה נוספת בתהליך חיפוש עובדים והיא עמודי דרושים באתרי הבית. חברות רבות מרכזות את מגוון המשרות שהן מציעות בעמוד הדרושים של האתר, כך כל מי שמחפש עבודה באותה חברה נחשף לאותן המשרות.

 • רשתות חברתיות – דרך מגוון רשתות החברתיות הקיימות ניתן להפיץ מידע על חיפוש עובדים וכך להגיע למספר גולשים רב.


חזור לעמוד - אפשרויות הפרסום באתר