הכנה לראיון עבודה

הכנה לראיון עבודה

ראיון עבודה - הכנה וטיפים להצלחה 
 
הקורונה מאחורינו ואנחנו לקראת סוף תקופת החל"ת, מה שאומר שהרבה מאיתנו עסוקים בלהתראיין לתפקידים שמעניינים אותנו. ראיון עבודה הוא לרוב אירוע שמעורר בנו דריכות, לחץ ולעיתים גם חרדה. אבל הנה כמה עצות שיעזרו לכם לעבור את המשוכה הזו יותר בקלות ולחזק את הסיכויים שלכם לקבל את התפקיד שאתם מתמודדים עליו. 


 1.  הקדימו להגיע גם אם אתם בטוחים שאתם יודעים בדיוק לאן להגיע, וגם אם לא מדובר בשעת פקקים - עדיף לקחת טווח ביטחון ולהקדים. מצד שני - הקדמה של יותר מרבע שעה לא הולמת - זה לא תמיד מתאים ללוחות הזמנים של המראיין והופך את העניין ל"בעיה" מבחינת המראיין. אם הגעתם מוקדם מידי - המתינו במקום אחר טרם הכניסה למשרד.הגיעו מוקדם - אך לא מוקדם מידי וכשכבר הגעתם - במידה והמראיין מתעכב ולא מקבל אתכם בשעה שקבעתם - התאזרו בסבלנות. אתם נבחנים גם ברגעים אלו. עצבנות או חוסר סובלנות יכולה להעיד, מבחינת המראיין,  על טמפרמנט לא נוח, או על בעיה בהסתגלות לשינויים ובגמישות ועלולה להכשיל אתכם.

 2.  הופעה ייצוגית ומכובדת
  מכנסיים קצרים, כפכפים, גופייה, הופעה מרושלת או בגדים מקומטים ו/או לא נקיים - מחוץ לתחום. הקפידו להגיע בלבוש הולם ובהופעה מסודרת. באותו עניין - הקפידו לשים את הסלולרי על שקט ולהוריד משקפי שמש בכניסה למשרד.

 3.  היו נינוחים - אך לא מידי
  ביטחון עצמי ונינוחות ישחקו לטובתכם וישרו אווירה טובה ונינוחה, אבל נינוחות יתר עלולה לשדר תחושה של חוסר אכפתיות וקלילות יתר שאינה מתאימה לסיטואציה. הקפידו לשבת בצורה מנומסת ו"אסופה", לא לפזר את חפציכם האישיים על השולחן, לשמור על שפת גוף נעימה ומרחב אישי למראיין. תנו למראיין להוביל את השיחה והקפידו להקשיב, שמרו על קשר עין.

 4.  עשו שיעורי בית
  כמה טוב שיש לנו את ד"ר גוגל. נכון שאתם מגיעים לראיון עבודה כדי לשמוע על החברה ולהשמיע על עצמכם - אבל חשוב להגיע מוכנים. טרם הגעתכם לראיון ערכו "מחקר" קצר על החברה: בדקו את אתר החברה - כמה זמן החברה קיימת, מהם המוצרים והשירותים העיקריים שלה, מהם הערכים של החברה והחזון שלה ועוד פרטים כאלו ואחרים שיכולים להיות רלוונטיים. זה יסייע לכם להרגיש יותר בטוחים בראיון ויעיד עליכם -  על האופן שבו אתם מתמודדים עם מצב חדש, על היוזמה והיכולת ללמוד. בנוסף, נסו לברר גם כמה שיותר פרטים על המשרה - בפרט אם אתם נשלחים לראיון דרך חברת השמה.

 5.  עקביות ואמינות
  הקפידו על תשובות הנמצאות בהלימה עם קורות החיים שלכם. אם בתקופה מסוימת עבדתם במקום עבודה ספציפי, ובראיון האינפורמציה שונה - זה יכול להעלות שאלות אצל המראיין ולתהות ביחס לאמינותכם.

 6.  חיוך מביא חיוך :)
  הקפידו לבוא עם אנרגיה טובה, מחויכים ו"מזמינים". כשאתם מחייכים - רוב האנשים נוטים לחייך אליכם בחזרה. גם אם המראיין הוא "קשוח" ושואל שאלות נוקשות ומקשות - הקפידו לענות בחיוך וברוגע - תופתעו לגלות עד כמה זה משפיע על כל אווירת הראיון גם אם השאלות קשות.

 7.  שמרו על כבוד המעסיקים הקודמים שלכם
  גם אם סיימתם מקום עבודה בצורה לא יפה וגם אם הצדק לגמרי איתכם - הקפידו לשמור על שפה מכובדת ומכבדת, בלי להתלונן וללא אמירות אישיות על מעסיק כזה או אחר. מראיין שישמע אתכם מתלוננים או מטנפים על מעסיק קודם - יחשוב איך אתם עוד עלולים לדבר עליו ועל החברה. לגיטימי שיהיו מחלוקות ואי הסכמות - תיאור הולם ומכובד של הדברים ישמור על כבודכם.