שכר

שכר

איך לנהל משא ומתן על השכר בדרך למשרה חדשה

עברתם תהליך מיון למשרה נחשקת - ראיון טלפוני, ועוד אחד בזום, מבחן כזה או אחר ואפילו ראיון פרונטלי, והגעתם לשלב של הצעת שכר. להרבה מאיתנו זה שלב לא פשוט. רובנו לא מרגישים בנוח לדבר על כסף: אנחנו לא רוצים להיות חצופים מדי, תובעניים מדי, ומצד שני חשוב לנו להרגיש שאנחנו מתוגמלים בצורה הוגנת עבור הניסיון והכישרון שאנחנו מביאים למשרה החדשה.


אז הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להתנהל בצורה הטובה ביותר כדי לקבל הצעת שכר אופטימלית. 


 1. מתי מדברים על שכר?
  לרוב, כבר בשלב הראיונות הראשונים  יבדקו איתכם מהן ציפיות השכר שלכם על-מנת לוודא שאתם ממוקמים בטווח השכר הרלוונטי למשרה. אל תימנעו או תחששו מלהשיב על שאלה זו - רצוי בטווח שכר ולא במספר חד משמעי; זו הצהרת כוונות משני הצדדים ומטרתה לוודא שאתם והמעסיק מדברים על אותם סדרי גודל. גם במידה ויהיה פער בין תשובתכם לבין כוונת החברה המגייסת לרוב לא יהיה בכך כדי להכשיל את מועמדותכם; במידה והפער יהיה גדול ובלתי ניתן לגישור כנראה שהמשרה לא רלוונטית עבורכם מלכתחילה והתהליך יסתיים בנקודה זו, אבל  אם הפער יהיה קטן רוב המגייסים ימשיכו בתהליך וישאירו את המו"מ לשלב מאוחר יותר (אבל ינהלו את תהליך הגיוס מתוך הכרות ברורה עם הציפיות שלכם). 

 2. ערכו סקר שוק
  בדקו בטבלאות שכר או בקבוצות ברשת החברתית מהו השכר הממוצע למשרה שאתם מתמיינים אליה - בהתאם לניסיון שלכם, להשכלה שלכם ולוותק שצברתם בתפקיד. הדבר יסייע לכם להגיע מוכנים ובטוחים בעצמכם לדיון על השכר ולתהליך הגיוס בכלל. 

 3. חשבו על הצעת שכר במונחים של השקעה לטווח ארוך
  השכר הוא לא רק מה שנכנס לבנק בסוף החודש - כדאי לבחון אותו בחשיבה רחבה יותר: שכר, בונוסים תקופתיים על עמידה ביעדים, זכויות סוציאליות, ימי חופשה וימי מחלה, הטבות שונות כגון הוצאות רכב, חניה, ארוחות וכו' - כל אלו מהווים "חבילת תנאים" נלווית לשכר והיא שווה כסף. בתוך חבילת התנאים הגדירו לעצמכם סדר עדיפויות - מה חשוב לכם יותר ופחות, על מה תסכימו להתפשר ועל מה פחות. 

 4. קיבלתם הצעת שכר בע"פ בשיחה טלפונית?
  בקשו לקבל לעיונכם את טיוטת החוזה. החברה אמורה לאפשר לכם להתרשם מהחוזה לפני מפגש החתימה - זה מעיד על רצינות ואחריות - של שני הצדדים. 

 5. עיינו היטב בחוזה לפני החתימה
  במידה ויש לכם הערות, שאלות או הסתייגויות - העבירו אותן בכתב ובצורה מרוכזת למגייס, ולא "על רגל אחת" או ב"פינג פונג" של שיחות טלפוניות. הדבר יעיד על העובדה שעברתם על החוזה ושקלתם את ההצעה בכובד ראש, ו"יזמין" את המעסיק להשיב לכם בכתב ובצורה מסודרת על כל הסעיפים אליהם התייחסתם. צאו מנקודת הנחה שלא כל הבקשות שלכם ייענו; ייתכן שניתן "לפצות" על חוסר הסכמה בסעיף אחד, תמורת הסכמה בסעיף אחר. שמרו על "ראש פתוח" וגישה יצירתית - בחברות שונות נהוגות שיטות תגמול שונות ולעיתים תיתקלו בהצעה לא שגרתית - ואולי אף כדאית.

 6. סביר להניח שלא כל מה שתבקשו יתקבל
  אל תפסלו על הסף הצעה שקיבלתם רק משום שהיא לא לשביעות רצונכם - המעסיק העתידי שלכם יעדיף לשמוע ממה אתם לא מרוצים ולשמור על תקשורת פתוחה איתכם, על מנת שתינתן לו ההזדמנות לשפר את ההצעה, מאשר את הסרת המועמדות שלכם.

 7. השכר לא לטעמכם? אל תפוצצו את המו"מ
  לא הצלחתם לשפר את שכר הבסיס בחוזה העבודה - נסו לקבוע מועד מוסכם שבו תחול העלאת שכר "אוטומטית" ואת גובה ההעלאה - זה יחסוך מכם את הצורך לדון בשכר שוב, יאפשר למעסיק להכיר אתכם ואת הביצועים שלכם ולהרגיש יותר בנוח עם העלאת השכר, ולכם - להוכיח שאתם שווים את זה.

 8. זכרו שלא כל סעיף והבטחה ניתן להכניס לחוזה
  יחסי העבודה היומיומיים מתבססים על הבנות שבע"פ, אמון והערכה הדדית - ואלו חשובים לפחות כמו סעיפי החוזה. חשוב (מאוד!) לבסס את היחסים וההסכמות העקרוניות שבין העובד למעסיק בחוזה, אבל חשובה לא פחות התחושה הכללית שלכם מהחברה ומתהליך הגיוס שעברתם: האמון, הביטחון, ההתרשמות מהאווירה ומהיחסים הבינאישיים, והתחושה ש"יש עם מי לדבר" - אל תוותרו על האינטואיציה שלכם וקחו אותה בחשבון כשאתם שוקלים הצעת שכר.  לחיפוש משרות מתאימות - לחץ כאן